KYOCERA AVX RHD0607101M025B
Part No.:
RHD0607101M025B
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRHD0607101M025B.pdf
Description:
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 25V TH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RHD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
35mOhm
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
1.2 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order RHD0607101M025B on DeepFinds Electronics?
3. Are the RHD0607101M025B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RHD0607101M025B?
Image RHD0607101M025B
Part Number RHD0607101M025B
Manufacturer KYOCERA AVX
Series RHD
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Hybrid
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)