Renesas Electronics Corporation RJP5001APP-M0#T2
Part No.:
RJP5001APP-M0#T2
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRJP5001APP-M0#T2.pdf
Description:
IGBT 500V TO220FL
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
10V @ 12V, 300A
Power - Max:
45 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
100ns/200ns
Test Condition:
300V, 300A, 30Ohm, 12V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FL
1. How to order RJP5001APP-M0#T2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RJP5001APP-M0#T2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RJP5001APP-M0#T2?
Image RJP5001APP-M0#T2
Part Number RJP5001APP-M0#T2
Manufacturer Renesas Electronics Corporation
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 500 V
Current - Collector Pulsed (Icm) 300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 10V @ 12V, 300A
Power - Max 45 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C 100ns/200ns
Test Condition 300V, 300A, 30Ohm, 12V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)