Nichicon RL81C271MDN1KX
Part No.:
RL81C271MDN1KX
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRL81C271MDN1KX.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Manufacturer:
Nichicon
Series:
FPCAP, RL8
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order RL81C271MDN1KX on DeepFinds Electronics?
3. Are the RL81C271MDN1KX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RL81C271MDN1KX?
Image RL81C271MDN1KX
Part Number RL81C271MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Series FPCAP, RL8
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)