Vishay Dale RLR32C1740FMBSL
Part No.:
RLR32C1740FMBSL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRLR32C1740FMBSL.pdf
Description:
RES 174 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance:
174 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Failure Rate:
M (1%)
1. How to order RLR32C1740FMBSL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RLR32C1740FMBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLR32C1740FMBSL?
Image RLR32C1740FMBSL
Part Number RLR32C1740FMBSL
Product Status Active
Resistance 174 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate M (1%)