Vishay Dale RLR32C2741FRBSL
Part No.:
RLR32C2741FRBSL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRLR32C2741FRBSL.pdf
Description:
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL
Resistance:
2.74 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RLR32C2741FRBSL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RLR32C2741FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLR32C2741FRBSL?
Image RLR32C2741FRBSL
Part Number RLR32C2741FRBSL
Product Status Active
Resistance 2.74 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)