Vishay Dale RLR32C4990FMBSL
Part No.:
RLR32C4990FMBSL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRLR32C4990FMBSL.pdf
Description:
RES 499 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance:
499 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Failure Rate:
M (1%)
1. How to order RLR32C4990FMBSL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RLR32C4990FMBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLR32C4990FMBSL?
Image RLR32C4990FMBSL
Part Number RLR32C4990FMBSL
Product Status Active
Resistance 499 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate M (1%)