Vishay Dale RLR32C53R6FRBSL
Part No.:
RLR32C53R6FRBSL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRLR32C53R6FRBSL.pdf
Description:
RES 53.6 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance:
53.6 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RLR32C53R6FRBSL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RLR32C53R6FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLR32C53R6FRBSL?
Image RLR32C53R6FRBSL
Part Number RLR32C53R6FRBSL
Product Status Active
Resistance 53.6 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)