Sullins Connector Solutions RMC10DREH-S93
Part No.:
RMC10DREH-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRMC10DREH-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
10
Number of Positions:
20
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Green
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order RMC10DREH-S93 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RMC10DREH-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMC10DREH-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RMC10DREH-S93.
Image RMC10DREH RMC10DREH-S13 RMC10DREH-S734 RMC10DREH-S93
Part Number RMC10DREH RMC10DREH-S13 RMC10DREH-S734 RMC10DREH-S93
Series - - - -
Packaging Tube Tube Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 10 10 10 10
Number of Positions 20 20 20 20
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - Card Extender - -
Mounting Type Panel Mount Board Edge, Straddle Mount Panel Mount Panel Mount
Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Green Green Green Green
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C