Rohm Semiconductor RMW200N03TB
Part No.:
RMW200N03TB
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SMD, Flat Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRMW200N03TB.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 20A 8PSOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SMD, Flat Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
29 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1780 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-PSOP
1. How to order RMW200N03TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RMW200N03TB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMW200N03TB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RMW200N03TB.
Image RMW200N03TB
Part Number RMW200N03TB
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SMD, Flat Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1780 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)