Vishay Dale RN55C1062FB14
Part No.:
RN55C1062FB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRN55C1062FB14.pdf
Description:
RES 10.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order RN55C1062FB14 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RN55C1062FB14 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RN55C1062FB14?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RN55C1062FB14.
Image RN55C1062FB14
Part Number RN55C1062FB14
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-R-10509/7, RN55
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 10.6 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)