Vishay Dale RN55C1080FRE6
Part No.:
RN55C1080FRE6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRN55C1080FRE6.pdf
Description:
RES 108 OHM 1/8W 1% AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
108 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order RN55C1080FRE6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RN55C1080FRE6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RN55C1080FRE6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RN55C1080FRE6.
Image RN55C1080FRE6
Part Number RN55C1080FRE6
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-R-10509/7, RN55
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 108 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)