Vishay Dale RNC65J1024BMRE8
Part No.:
RNC65J1024BMRE8
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.02M OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.02 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
M (1%)
1. How to order RNC65J1024BMRE8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RNC65J1024BMRE8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNC65J1024BMRE8?
Image RNC65J1024BMRE8
Part Number RNC65J1024BMRE8
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1.02 MOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate M (1%)