Vishay Dale RNC65J1874BRRE8
Part No.:
RNC65J1874BRRE8
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRNC65J1874BRRE8.pdf
Description:
RES 1.87M OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
1.87 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RNC65J1874BRRE8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RNC65J1874BRRE8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNC65J1874BRRE8?
Image RNC65J1874BRRE8
Part Number RNC65J1874BRRE8
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1.87 MOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)