Vishay Dale RNC65J7232BRB14
Part No.:
RNC65J7232BRB14
Description:
RES 72.3K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Packaging:
Bulk
Resistance:
72.3 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RNC65J7232BRB14 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RNC65J7232BRB14 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNC65J7232BRB14?
Image RNC65J7232BRB14
Part Number RNC65J7232BRB14
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 72.3 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)