Vishay Dale RNC65J7502BRB14
Part No.:
RNC65J7502BRB14
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRNC65J7502BRB14.pdf
Description:
RES 75K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Resistance:
75 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RNC65J7502BRB14 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RNC65J7502BRB14 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNC65J7502BRB14?
Image RNC65J7502BRB14 RNC65J7502BRB1465
Part Number RNC65J7502BRB14 RNC65J7502BRB1465
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65 Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Resistance 75 kOhms 75 kOhms
Tolerance ±0.1% ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±25ppm/°C ±25ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) - -
Number of Terminations 2 2
Failure Rate R (0.01%) R (0.01%)