Vishay Dale RNR70H4991DRB14
Part No.:
RNR70H4991DRB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRNR70H4991DRB14.pdf
Description:
RES 4.99K OHM 0.5% 3/4W AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/06, RNR70
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
4.99 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RNR70H4991DRB14 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RNR70H4991DRB14 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNR70H4991DRB14?
Image RNR70H4991DRB14
Part Number RNR70H4991DRB14
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/06, RNR70
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 4.99 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)