Nichicon RNS1D680MDN1KX
Part No.:
RNS1D680MDN1KX
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRNS1D680MDN1KX.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 68UF 20% 20V TH
Shipping
Inventory:653
Manufacturer:
Nichicon
Series:
FPCAP, RNS
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
25mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.6 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order RNS1D680MDN1KX on DeepFinds Electronics?
3. Are the RNS1D680MDN1KX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNS1D680MDN1KX?
Image RNS1D680MDN1KX
Part Number RNS1D680MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Series FPCAP, RNS
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.6 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)