TE Connectivity Passive Product ROX05SJ100R
Part No.:
ROX05SJ100R
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsROX05SJ100R.pdf
Description:
RES 100 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
Series:
ROX, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order ROX05SJ100R on DeepFinds Electronics?
3. Are the ROX05SJ100R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ROX05SJ100R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ROX05SJ100R.
Image ROX05SJ100R
Part Number ROX05SJ100R
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series ROX, Neohm
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)