TE Connectivity Passive Product ROX05SJ1K5
Part No.:
ROX05SJ1K5
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsROX05SJ1K5.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)
Failure Rate:
1. How to order ROX05SJ1K5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ROX05SJ1K5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ROX05SJ1K5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ROX05SJ1K5.
7.How to contact us to get technical supports, such as ROX05SJ1K5 pin diagram, ROX05SJ1K5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ROX05SJ1K5
Part Number ROX05SJ1K5
Product Status Active
Resistance 1.5 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)