TE Connectivity Passive Product ROX05SJ300R
Part No.:
ROX05SJ300R
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsROX05SJ300R.pdf
Description:
RES 300 OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance:
300 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)
Failure Rate:
1. How to order ROX05SJ300R on DeepFinds Electronics?
3. Are the ROX05SJ300R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ROX05SJ300R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ROX05SJ300R.
Image ROX05SJ300R
Part Number ROX05SJ300R
Product Status Active
Resistance 300 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)