TE Connectivity Passive Product ROX1SJ390R
Part No.:
ROX1SJ390R
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsROX1SJ390R.pdf
Description:
RES 390 OHM 5% 1W AXIAL
Resistance:
390 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
Failure Rate:
1. How to order ROX1SJ390R on DeepFinds Electronics?
3. Are the ROX1SJ390R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ROX1SJ390R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ROX1SJ390R.
7.How to contact us to get technical supports, such as ROX1SJ390R pin diagram, ROX1SJ390R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ROX1SJ390R
Part Number ROX1SJ390R
Product Status Active
Resistance 390 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)