TE Connectivity Passive Product ROX1SJ5R6
Part No.:
ROX1SJ5R6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsROX1SJ5R6.pdf
Description:
RES 5.6 OHM 5% 1W AXIAL
Resistance:
5.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
Failure Rate:
1. How to order ROX1SJ5R6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ROX1SJ5R6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ROX1SJ5R6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ROX1SJ5R6.
7.How to contact us to get technical supports, such as ROX1SJ5R6 pin diagram, ROX1SJ5R6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ROX1SJ5R6
Part Number ROX1SJ5R6
Product Status Active
Resistance 5.6 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)