TE Connectivity Passive Product ROX1SJ8R2
Part No.:
ROX1SJ8R2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsROX1SJ8R2.pdf
Description:
RES 8.2 OHM 5% 1W AXIAL
Resistance:
8.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
Failure Rate:
1. How to order ROX1SJ8R2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ROX1SJ8R2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ROX1SJ8R2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ROX1SJ8R2.
7.How to contact us to get technical supports, such as ROX1SJ8R2 pin diagram, ROX1SJ8R2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ROX1SJ8R2
Part Number ROX1SJ8R2
Product Status Active
Resistance 8.2 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)