TE Connectivity Passive Product ROX2SG6R8TR
Part No.:
ROX2SG6R8TR
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsROX2SG6R8TR.pdf
Description:
RES 6.8 OHM 2% 2W AXIAL
Manufacturer:
Series:
ROX, Neohm
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
6.8 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order ROX2SG6R8TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the ROX2SG6R8TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ROX2SG6R8TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ROX2SG6R8TR.
Image ROX2SG6R8TR
Part Number ROX2SG6R8TR
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series ROX, Neohm
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 6.8 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)