Rohm Semiconductor RP1H065SPTR
Part No.:
RP1H065SPTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRP1H065SPTR.pdf
Description:
MOSFET P-CH 45V 6.5A MPT6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
31mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
28 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3200 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MPT6
1. How to order RP1H065SPTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RP1H065SPTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP1H065SPTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RP1H065SPTR.
Image RP1H065SPTR
Part Number RP1H065SPTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 6-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 31mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3200 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)