KYOCERA AVX RPF0811471M025K
Part No.:
RPF0811471M025K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRPF0811471M025K.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RPF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
22mOhm
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
2.7 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order RPF0811471M025K on DeepFinds Electronics?
3. Are the RPF0811471M025K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPF0811471M025K?
Image RPF0811471M025K
Part Number RPF0811471M025K
Manufacturer KYOCERA AVX
Series RPF
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)