Nichicon RPS1H390MCN1GS
Part No.:
RPS1H390MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRPS1H390MCN1GS.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 39UF 20% 50V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Series:
FPCAP, RPS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
26mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.3 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order RPS1H390MCN1GS on DeepFinds Electronics?
3. Are the RPS1H390MCN1GS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPS1H390MCN1GS?
Image RPS1H390MCN1GS
Part Number RPS1H390MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Series FPCAP, RPS
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 39 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)