Rohm Semiconductor RQ1C065UNTR
Part No.:
RQ1C065UNTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRQ1C065UNTR.pdf
Description:
MOSFET N-CH 20V 6.5A TSMT8
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
22mOhm @ 6.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
870 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
700mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT8
1. How to order RQ1C065UNTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RQ1C065UNTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RQ1C065UNTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RQ1C065UNTR.
Image RQ1C065UNTR
Part Number RQ1C065UNTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 6.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 870 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)