Rohm Semiconductor RQ1E100XNTR
Part No.:
RQ1E100XNTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRQ1E100XNTR.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 10A TSMT8
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10.5mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12.7 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1000 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
550mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT8
1. How to order RQ1E100XNTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RQ1E100XNTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RQ1E100XNTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RQ1E100XNTR.
Image RQ1E100XNTR
Part Number RQ1E100XNTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.7 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 550mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)