Rohm Semiconductor RQ5A025ZPTL
Part No.:
RQ5A025ZPTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-96
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRQ5A025ZPTL.pdf
Description:
MOSFET P-CH 12V 2.5A TSMT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-96
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
61mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
13 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1350 pF @ 6 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
760mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT3
1. How to order RQ5A025ZPTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RQ5A025ZPTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RQ5A025ZPTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RQ5A025ZPTL.
Image RQ5A025ZPTL
Part Number RQ5A025ZPTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-96
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 61mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350 pF @ 6 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 760mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)