Rohm Semiconductor RQ5C025TPTL
Part No.:
RQ5C025TPTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-96
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRQ5C025TPTL.pdf
Description:
MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-96
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
95mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
630 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
700mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT3
1. How to order RQ5C025TPTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RQ5C025TPTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RQ5C025TPTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RQ5C025TPTL.
Image RQ5C025TPTL
Part Number RQ5C025TPTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-96
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 630 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)