Rohm Semiconductor RQ6E035ATTCR
Part No.:
RQ6E035ATTCR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRQ6E035ATTCR.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 3.5A TSMT6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
50mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
475 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.25W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT6 (SC-95)
1. How to order RQ6E035ATTCR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RQ6E035ATTCR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RQ6E035ATTCR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RQ6E035ATTCR.
Image RQ6E035ATTCR
Part Number RQ6E035ATTCR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 475 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)