Rohm Semiconductor RQ6E035TNTR
Part No.:
RQ6E035TNTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRQ6E035TNTR.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
54mOhm @ 3.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
6.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
285 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
950mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT6 (SC-95)
1. How to order RQ6E035TNTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RQ6E035TNTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RQ6E035TNTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RQ6E035TNTR.
Image RQ6E035TNTR
Part Number RQ6E035TNTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 54mOhm @ 3.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 285 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 950mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)