Rohm Semiconductor RQ7L055BGTCR
Part No.:
RQ7L055BGTCR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRQ7L055BGTCR.pdf
Description:
NCH 60V 5.5A, TSMT8, POWER MOSFE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
29mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
460 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.1W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT8
1. How to order RQ7L055BGTCR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RQ7L055BGTCR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RQ7L055BGTCR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RQ7L055BGTCR.
Image RQ7L055BGTCR
Part Number RQ7L055BGTCR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.1W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)