TE Connectivity Passive Product RR02J1K2TB
Part No.:
RR02J1K2TB
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR02J1K2TB.pdf
Description:
RES 1.2K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer:
Series:
RR, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order RR02J1K2TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR02J1K2TB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR02J1K2TB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RR02J1K2TB.
7.How to contact us to get technical supports, such as RR02J1K2TB pin diagram, RR02J1K2TB datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RR02J1K2TB
Part Number RR02J1K2TB
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series RR, Neohm
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Resistance 1.2 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)