TE Connectivity Passive Product RR02J470KTB
Part No.:
RR02J470KTB
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR02J470KTB.pdf
Description:
RES 470K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer:
Series:
RR, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
470 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order RR02J470KTB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR02J470KTB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR02J470KTB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RR02J470KTB.
Image RR02J470KTB
Part Number RR02J470KTB
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series RR, Neohm
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Resistance 470 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)