TE Connectivity Passive Product RR02J51RTB
Part No.:
RR02J51RTB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR02J51RTB.pdf
Description:
RES 51 OHM 5% 2W AXIAL
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Failure Rate:
1. How to order RR02J51RTB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR02J51RTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR02J51RTB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RR02J51RTB.
7.How to contact us to get technical supports, such as RR02J51RTB pin diagram, RR02J51RTB datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RR02J51RTB
Part Number RR02J51RTB
Product Status Active
Resistance 51 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)