TE Connectivity Passive Product RR02J560RTB
Part No.:
RR02J560RTB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR02J560RTB.pdf
Description:
RES 560 OHM 5% 2W AXIAL
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Failure Rate:
1. How to order RR02J560RTB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR02J560RTB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR02J560RTB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RR02J560RTB.
Image RR02J560RTB
Part Number RR02J560RTB
Product Status Active
Resistance 560 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)