TE Connectivity Passive Product RR02J5R1TB
Part No.:
RR02J5R1TB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR02J5R1TB.pdf
Description:
RES 5.1 OHM 5% 2W AXIAL
Resistance:
5.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Failure Rate:
1. How to order RR02J5R1TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR02J5R1TB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR02J5R1TB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RR02J5R1TB.
7.How to contact us to get technical supports, such as RR02J5R1TB pin diagram, RR02J5R1TB datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RR02J5R1TB
Part Number RR02J5R1TB
Product Status Active
Resistance 5.1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)