Rohm Semiconductor RR264MM-400TR
Part No.:
RR264MM-400TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR264MM-400TR.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDU
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 700 mA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDU
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RR264MM-400TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR264MM-400TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR264MM-400TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RR264MM-400TR.
Image RR264MM-400TFTR RR264MM-400TR
Part Number RR264MM-400TFTR RR264MM-400TR
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SOD-123F SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) 700mA 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 700 mA 1.1 V @ 700 mA
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V 10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package PMDU PMDU
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)