Rohm Semiconductor RR274EA-400TR
Part No.:
RR274EA-400TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR274EA-400TR.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 400V 500MA TSMD5
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 500 mA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMD5
1. How to order RR274EA-400TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR274EA-400TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR274EA-400TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RR274EA-400TR.
Image RR274EA-400TR RR274EA-400FHTR
Part Number RR274EA-400TR RR274EA-400FHTR
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Diode Configuration 2 Independent 2 Independent
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 500mA 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 500 mA 1.1 V @ 500 mA
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V 10 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C