Nichicon RR71C101MDN1KX
Part No.:
RR71C101MDN1KX
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRR71C101MDN1KX.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V TH
Manufacturer:
Nichicon
Series:
FPCAP, RR7
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.6 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order RR71C101MDN1KX on DeepFinds Electronics?
3. Are the RR71C101MDN1KX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR71C101MDN1KX?
Image RR71C101MDN1KX
Part Number RR71C101MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Series FPCAP, RR7
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 7mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.6 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)