Rohm Semiconductor RRH075P03TB1
Part No.:
RRH075P03TB1
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
MOSFET P-CH 30V 7.5A 8SOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
21mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1900 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
650mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOP
1. How to order RRH075P03TB1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RRH075P03TB1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RRH075P03TB1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RRH075P03TB1.
Image RRH075P03TB1
Part Number RRH075P03TB1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 650mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)