Riedon products by Bourns RSA-10-100
Part No.:
RSA-10-100
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSA-10-100.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.01 OHM .25% 1W
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
RS
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±0.25%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Element
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Features:
Current Sense, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
Height - Seated (Max):
1.700" (43.18mm)
Lead Style:
M4 Threaded
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order RSA-10-100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSA-10-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSA-10-100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSA-10-100.
7.How to contact us to get technical supports, such as RSA-10-100 pin diagram, RSA-10-100 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RSA-10-50 RSA-20-100 RSA-50-100 RSA-150-100 RSA-10-100
Part Number RSA-10-50 RSA-20-100 RSA-50-100 RSA-150-100 RSA-10-100
Series RS RS RS RS RS
Package/Case Rectangular Case Rectangular Case Rectangular Case Rectangular Case Rectangular Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Resistance 5 mOhms 5 mOhms 2 mOhms 666.7 µOhms 10 mOhms
Tolerance ±0.25% ±0.25% ±0.25% ±0.25% ±0.25%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W 2W 5W - 1W
Composition Metal Element Metal Element Metal Element Metal Element Metal Element
Temperature Coefficient ±15ppm/°C ±15ppm/°C ±15ppm/°C ±15ppm/°C ±15ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C
Mounting Feature Flanges Flanges Flanges Flanges Flanges
Size / Dimension 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm) 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm) 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm) 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm) 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
Height - Seated (Max) 1.700" (43.18mm) 1.700" (43.18mm) 1.700" (43.18mm) 1.700" (43.18mm) 1.700" (43.18mm)