Taiyo Yuden RSELT3352R7E20001
Part No.:
RSELT3352R7E20001
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSELT3352R7E20001.pdf
Description:
CAPACITOR 3.3F 20% 2.7V T/H
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
RSELT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3.3 F
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Termination:
PC Pins
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Can
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
1. How to order RSELT3352R7E20001 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSELT3352R7E20001 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSELT3352R7E20001?
Image RSELT3352R7E20001
Part Number RSELT3352R7E20001
Manufacturer Taiyo Yuden
Series RSELT
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Capacitance 3.3 F
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.7 V
Lifetime @ Temp. -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 70°C