Rohm Semiconductor RSH065N06TB1
Part No.:
RSH065N06TB1
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSH065N06TB1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 6.5A 8SOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
37mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16 nC @ 5 V
Vgs (Max):
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
900 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOP
1. How to order RSH065N06TB1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSH065N06TB1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSH065N06TB1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSH065N06TB1.
Image RSH065N06TB1
Part Number RSH065N06TB1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 37mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)