Rohm Semiconductor RSQ015N06TR
Part No.:
RSQ015N06TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSQ015N06TR.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 1.5A TSMT6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
110 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
950mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT6 (SC-95)
1. How to order RSQ015N06TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSQ015N06TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSQ015N06TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSQ015N06TR.
Image RSQ015N06TR
Part Number RSQ015N06TR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 110 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 950mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)