Rohm Semiconductor RSS065N06FU6TB
Part No.:
RSS065N06FU6TB
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSS065N06FU6TB.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 6.5A 8SOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
37mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16 nC @ 5 V
Vgs (Max):
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
900 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOP
1. How to order RSS065N06FU6TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSS065N06FU6TB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSS065N06FU6TB?
Image RSS065N06FU6TB
Part Number RSS065N06FU6TB
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 37mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)