Rohm Semiconductor RSS085N05FU6TB
Part No.:
RSS085N05FU6TB
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSS085N05FU6TB.pdf
Description:
MOSFET N-CH 45V 8.5A 8SOP
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
18mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21.4 nC @ 5 V
Vgs (Max):
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1500 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W (Ta)
8-SOP
1. How to order RSS085N05FU6TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSS085N05FU6TB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSS085N05FU6TB?
Image RSS085N05FU6TB
Part Number RSS085N05FU6TB
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21.4 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)