Rohm Semiconductor RSS095N05FU6TB
Part No.:
RSS095N05FU6TB
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSS095N05FU6TB.pdf
Description:
MOSFET N-CH 45V 9.5A 8SOP
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Not For New Designs
Drain to Source Voltage (Vdss):
45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
26.5 nC @ 5 V
Vgs (Max):
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1830 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W (Ta)
8-SOP
1. How to order RSS095N05FU6TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSS095N05FU6TB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSS095N05FU6TB?
Image RSS095N05FU6TB
Part Number RSS095N05FU6TB
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26.5 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1830 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)